E-Reçete Programı
Medula Sistemi Hakkında Merak Ettikleriniz!
Medula Sistemi Hakkında Merak Ettikleriniz!

Medula Sistemi

Medula sistemi, hem hastanelerin hem eczanelerin hem de hekimlerin ortak kullanımına açılmış olan bir sistemdir. Bu sistem hekim, hastane ve eczanelerin ortak bir sistem üzerinden ve kâğıt ortamında işlem yapılmasına gerek olmadan bilgi gönderme ve alma işlemlerinin yapılmasında kullanılmaktadır.

Hekimlerin kullanmış oldukları Medula ile muayene etmiş oldukları hastalara e – reçete yazabilmekte, daha önce yazılmış olan e – reçete ve ilaçların geri izlemesini yapabilmekte, hastaya ait raporlu ya da raporsuz ilaçları görüntüleyebilmektedir. Sağlık Bakanlığı 01 Ocak 2013 tarihi itibari ile hekimlerin Medula Hastane sistemini kullanarak e – reçete giriş yapılmasını zorunlu tutmuştur.

Hastaneler Medula sistemine giriş yaparak, hastanın muayene olmasının ardından yapılan tetkikler ile diğer ücretler ile ilgili ödemeleri ödemeyi yapacak olan kuruma online olarak bu sistemi kullanarak gönderir. Yine hastanın rapor alması durumunda rapor bilgileri bu sistem aracılığı ile girilir. Raporun uzatılması durumunda da yine bu sistem aracılığı ile gerekli tanımlama işlemleri yapılır.

Medula, hem optikler hem de eczaneler tarafından da kullanılmaktadır. Medula hastane aracılığı ile işlenen e – reçeteler eczaneler ve optikler tarafından hastanın T.C. Kimlik Numarası kullanılarak sistemden sorgulama yapılabilmektedir. Yine bu sistem aracılığı ile muayene katılım payı tespit edilmekte ve eczaneler tarafından tahsil edilmektedir. Kişilerin belirli zaman aralıkları ile belirli ilaçları alabilmesi sağlanmış bu şekilde de gereksiz ilaç israfının önüne geçilmiştir. Medula sisteminde T.C. Kimlik Numarasına işlenen ilaçlarında sorgulaması yapılmakta ve eğer kişi süresi dolmamış ise aynı ilacın yenisini alamamaktadır. Böylelikle hem gereksiz ilaç kullanımı ve israfının hem de kişilerin birbirlerinin üzerinden ilaç yazdırma işlemi tarihe karışmış oldu.

Medula Sisteminin Kullanımı

Hekim, hastane, eczane ve optiklerin ortak kullanımına sunularak kâğıt israfının da önüne geçilmesi, sağlık alanında ki fazla harcamaların engellenmesi amaçlanmaktadır. Her ne kadar sistem yeni yeni oturmaya başlamış olsa da birkaç yıldır özellikle hastaneler de aktif olarak kullanılmaktadır. Medula ile hekimler hasta bilgilerini daha yakından takip edebilme imkânı bulabilmektedir.

 

Telefon : +90 (216) 392 0 222

E-posta :[email protected]

Detaylı İletişim İçin Tıklayınız

No comments so far!
You must be logged in to post a comment.
Whatsapp Yaz
1
Merhaba Size Yardım edebilir miyim?
Merhaba
Medula Sistemi Hakkında Merak Ettikleriniz! ile ilgili Size Yardımcı Olabilir miyim?