AKINSOFT Octoplus
AKINSOFT Octoplus-Octopers-Octopus Programlarında Server / Client Bağlantı Ayarları

AKINSOFT OctoPlus programını birden fazla bilgisayarda kullanıyorsanız, client bağlantısını sağlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Ana Bilgisayarda Yapılacaklar:

1. Adım: AKINSOFT Octoplus Programında Yetkili Kişi > Personel İşlemleri > Personel kayıt’a tıklıyoruz.Burada bulunan “Personel Kayıt(Alt+F2)” butonuna tıklayınız.

2. Adım: Aşağıdaki gerekli alanları doldurduktan sonra alt kısımda “Sistem bilgileri” kısmındaki kullanıcı adı ve parola client veya server bilgisayardan giriş yaparken kullanıcağımız bilgilerdir.

3. Adım: Kullanıcı kaydını tamamladıktan sonra üst kısımda yer alan”Şirket Yetkilendirme Servisi”butonuna basınız.

4. Adım: Kullanıcı kaydını tamamladıktan sonra ana bilgisayarın IP numarasını kontrol ediniz. Bunun için bilgisayarınızın”Başlat”menüsünden “Çalıştır” alanına gelerek “cmd” yazınız ve entera basınız. Açılan siyah ekrana “ipconfig” yazıp tekrar entera basınız. IP numarası karşınıza gelecektir.

Kullanıcı Bilgisayarında Yapılacaklar:
1. Adım: Kullanıcı bilgisayarına kullanmak istediğiniz AKINSOFT OctoPlus programını kurunuz.

2. Adım: Programınızı çalıştırarak “Kullanıcı Girişi” alanında yer alan “Sunucu Ayarları” butonuna basınız.

3. Adım: İlk olarak “Programı Client Olarak Kullanacağım” işaretleyiniz.”Server Adı” alanına ana makinede kontrol ettiğiniz IP numarasını yazınız. (Örn: 192.168.0.1). Ana bilgisayarda program hangi dizinde kurulu ise o dizin yolunu doğru bir şekilde veritabanı yolu alanına yazınız.

4. Adım: Oluşturduğunuz kullanıcının kullanıcı adı ve parolasını yazarak “Tamam” butonuna basınız. Kullanıcı bilgisayarı ana bilgisayara bağlanacaktır.

Bağlantıda Sorun Yaşıyorsanız:

Gerekli işlemleri yapmanıza rağmen bağlantı kuramıyorsanız aşağıdakilerden herhangi birinden kaynaklanabilir. Kontrollerinizi yaparak yeniden giriş yapmayı deneyiniz.
Ana bilgisayar veya kullanıcı bilgisayarında güvelik duvarları aktif olabilir. Güvenlik duvarlarını kapatabilir veya açıkken 3050 ve 3051 portlarını açabilirsiniz.

Ana bilgisayar veya kullanıcı bilgisayarında güvelik duvarları aktif olabilir. Güvenlik duvarlarını kapatınız.

İşletim sisteminiz kullanıcı hesaplarında güvenlik denetimleri en yüksek seviyede olabilir. Kullanıcı hesap ayarlarına girerek seviyeyi düşürdükten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Online Bağlantılarda:

Eğer kullanıcı bilgisayarı local ağ dışında kalan başka bir bilgisayardan giriş yapacaksa ek olarak aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekmektedir.
(Örn:Ana bilgisayar Ankarada, kullanıcı bilgisayarı İstanbulda ise.)

Static IP tedarik etmeniz gerekmektedir. (Statıc IP numarasını Türk Telekomdan tedarik edebilirsiniz.)

Kontrol Paneli programının kurulu olduğu bilgisayar üzerinde modeme giriş yaparak 3050 ve 3051 portlarını açmanız gerekmektedir. (Port TCP/UDP seçilerek açılmalıdır.) Modemden port açma konusunda bilgiye arama motorlarından faydalanarak ulaşabilirsiniz. Şirketimiz bu konuda destek vermemektedir. (Belirtilen port numaraları Kontrol Paneli programında default gelen portlardır.)

Kullanıcı bilgisayarında “Server Adı” alanına static IP yazılarak programa giriş yapılmalıdır.

No comments so far!
You must be logged in to post a comment.
Whatsapp Yaz
1
Merhaba Size Yardım edebilir miyim?
Merhaba
AKINSOFT Octoplus-Octopers-Octopus Programlarında Server / Client Bağlantı Ayarları ile ilgili Size Yardımcı Olabilir miyim?